Ймовірно, ті, хто перехворів одним з «легких» видів коронавірусу, можуть легше переносити COVID-19. Але наскільки велика ця ймовірність?
У науковому журналі Science недавно вийшла стаття, яка зацікавила багатьох можливим поясненням, чому коронавірус для деяких смертельний, а для інших — абсолютно нешкідливий.
Вчені каліфорнійського Інституту імунології Ла-Хойя виявили, що інфікування коронавірусами, що викликають звичайну застуду, здатне генерувати імунну відповідь, чиї ключові ознаки збігаються з імунною відповіддю на SARS-CoV-2 — вірусу, що викликає COVID-19. А значить, ймовірно, ті, хто перехворів одним з «легких» видів коронавірусу можуть легше переносити COVID-19. Але наскільки велика ця ймовірність? І як це співвідноситься з нашими знаннями про коронавіруси?
Кілька тижнів тому інша стаття стала приводом для дискусій про імунітет до SARS-CoV-2 — у ній йшлося про те, що антитіла до SARS-CoV-2 слабшають з часом. Ця знахідка стала приводом для побоювань, що людина може багаторазово заражатися SARS-CoV-2, а вакцина не зможе забезпечити тривалого захисту. Але стаття фокусувалася лише на одному аспекті імунної відповіді — В-лімфоцитах, що створюють антитіла для боротьби з інфекцією.
Т-лімфоцити теж відіграють важливу роль в антивірусній імунній відповіді. У них багато завдань, наприклад, вони допомагають клітинам дозріти і стати справжніми машинами з боротьби з хворобою. Стаття Хосе Матеуса і його колег з Інституту імунології важлива, тому що вона демонструє, що Т-клітини після більш слабких коронавірусів залишаються досить довго, щоб потенційно взаємодіяти з новим викликом — SARS-CoV-2. Значить, Т-клітини здатні впізнати вірус і допомогти впоратися з інфекцією.
Перехресний імунітет
Для епідеміологів випадки спадного і перехресного імунітету зовсім не новина. Дослідження, проведене в 1990 році, показало, що у солдатів, які перехворіли одним з легких коронавірусів, імунітет зберігався не довше року. Тому різкі циклічні коливання з року в рік, властиві слабким коронавірусам, можна пояснити сумішшю спадного і перехресного імунітету.
Слабкі коронавіруси можуть генерувати антитіла, подібні антитілам до SARS і MERS. Ці антитіла так схожі, що одного разу майже переконали відділення лікарні в Британській Колумбії (Канада) в тому, що у них стався спалах SARS (вже після закінчення епідемії цього вірусу). Як виявилося, цей спалах була викликаний OC43 — одним з коронавірусом, що викликає звичайну застуду.
Але інфекції, що виробляють подібні за структурою антитіла, не обов’язково забезпечують достатній перехресну захист.
Ми просто досі не знаємо
У нас мало доказів перехресного захисту, крім випадків, коли мова йде про зовсім споріднені коронавіруси.
Складно сказати, чи можуть слабші коронавіруси «захистити» від SARS-CoV-2 і тому, зокрема, що ми дуже мало стежили за ними. В ідеалі ми могли б вивчити архівні дані, щоб ідентифікувати, коли і де траплялися великі спалахи кожного з цих штамів у останні роки і подивитися, чи легше ці регіони переносять новий коронавірус.
Провокаційні випробування, в яких людей спеціально заражають штамом слабкого коронавірусу, після чого їх піддають дії SARS-CoV-2, теж можуть допомогти в цьому питанні, але це небезпечно і неправильно з етичної точки зору. Поки ми тільки можемо сказати — можливість того, що звичайні коронавіруси можуть захистити нас від SARS-CoV-2 залишається лише можливістю. Навіть Матеус і його колеги називають цю теорію «вкрай спекулятивною».
-
15.02.22 14:02Канадские учёные назвали самые «смартфонозависимые» страны в мире
-
04.09.20 13:30Климат на планете меняется по наихудшему сценарию, – ученые
-
03.09.20 12:23"Не возраст": врач-инфекционист рассказал, что влияет на течение коронавируса
-
31.08.20 13:15Китайські вчені виявили, що COVID-19 може поширюватись через каналізацію