Комунальна революція: що буде зі старими ЖЕКами і як будемо вибирати управителя
Кияни знову заговорили про смерть комунальних ЖЕКів – нібито з 1 травня вони мають остаточно зникнути.
У Київській міській державній адміністрації нас запевнили, що йдеться не про зникнення комунальних ЖЕКів, а про вимогу законодавства, яке передбачає обрання виконавця комунальних послуг та управителя. Обирати їх будуть мешканці столичних будинків.
"Дедлайнів, які були прописані в законі України "Про житлово-комунальні послуги" щодо обрання виконавців комунальних послуг та управителя до 1 травня, на сьогодні немає. Проте дійсно сьогодні профільне законодавство зобов'язує співвласників, тобто мешканців житлових будинків, визначитися з формою правління і вибрати для себе обслуговуючу компанію. Але це може бути і комунальне підприємство – керівна компанія, і приватна. Може бути створено ОСББ, де люди теж будуть вибрати обслуговуючу організацію, або ці функції може виконувати правління ОСББ, наймаючи окремих працівників, – пояснили в КМДА.
Там наголошують, що виконання вимоги законодавства довелося перенести через введення карантину, який продовжений до 11 травня.
"Проводити збори мешканців під час карантину недоцільно. Тому строки перенесені. Мешканці будинків зможуть це зробити не пізніше ніж через п'ять місяців з дня завершення карантину. Співвласники багатоквартирних будинків, незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком, повинні прийняти рішення про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) за кожним видом комунальної послуги. А виконавці комунальних послуг – укласти з такими співвласниками договори про надання комунальних послуг відповідно до обраної власниками квартир моделі організації договірних відносин", – пояснює Юлія Грамотна, радник заступника голови КМДА.
За її словами, в багатоквартирних будинках, в яких не створено ОСББ, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком і не оголошений конкурс за призначенням управителя багатоквартирним будинком, виконавчий орган місцевої ради або інший уповноважений орган зобов'язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку з проханням призначити їм управителя.
До речі, рішення з цього питання вважається прийнятим зборами мешканців будинку, якщо за нього проголосували власники квартир і нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50% загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
У мерії запевняють, що після того, як містяни зроблять свій вибір, комунальні ЖЕКи не зникнуть.
"Комунальні ЖЕКи продовжують свою роботу. До їхнього повного зникнення ще дуже далеко. Зокрема, навантаження на такі ЖЕКи дуже велика. У нас є різні комунальні ЖЕКи – хтось працює добре, а хтось не дуже. Люди і деякі експерти чомусь вирішили, якщо містяни виберуть управителя для свого будинку або створять ОСББ, то комунальні ЖЕКи мусять обов'язково зникнути. Але це не так. Вони можуть зникнути шляхом еволюції, але це станеться ще дуже нескоро. У чому їх перевага, наприклад, перед приватними ЖЕКами? Коли приватникам невигідно обслуговувати будинок, з різних причин, то вони просто перестають це робити – пропадає електрика, зупиняються ліфти, у людей виникають колосальні проблеми. І управу знайти на приватний ЖЕК дуже складно. Наприклад, у минулому році ми прийняли на баланс комунальних ЖЕКів 14 будинків, які обслуговували приватники, а потім просто кинули. Комунальні ЖЕКи мають адміністративну відповідальність, хоча і працюють на межі своїх можливостей", – пояснюють в КМДА.
Там зазначають, що насильно заганяти мешканців у приватні чи комунальні ЖЕКи ніхто не планує. Вибір залишається за самими мешканцями столичних будинків.
"Керівні компанії продовжують обслуговувати житлові будинки з огляду на ряд правових колізій і досить інертне ставлення людей до питання управління власним майном. При цьому сьогодні в столиці майже половина житлового фонду (за сумарною площею) обслуговується приватними ЖЕКами. І питання не в тому, яка форма власності у підприємства (ЖЕКу), а в економіці питання, стані будинку, необхідності капітальних вкладень для його ефективної експлуатації. У місті має сформуватися ринок послуг на умовах добросовісної конкуренції, але ініціатором всіх рішень у будинку, в тому числі з обслуговування та ремонту, повинні стати мешканці", – пояснює сайту "Сегодня" Юлія Грамотна, радник заступника голови КМДА.
У мерії закликають громадян бути активними і після завершення карантину обрати свого керівника, який зможе ефективно управляти будинком і укладати вигідні для мешканців договори про надання комунальних послуг.
-
09.09.20 10:20В Україні водіям моноколес та електросамокатів можуть заборонити їздити тротуарами
-
28.08.20 09:45У Кабміні анонсували підготовку п'яти євроінтеграційних реформ для української економіки
-
21.08.20 15:23Коронавірус, аліменти і гей-пропаганда. Верховна Рада готує на осінь нові закони
-
13.08.20 15:38Зеленський підписав закон щодо сільськогосподарської кооперації